HIPERTIREOZA
Hipertireidizam (hipertireoza/tireotoksikoza) je stanje povećane produkcije hormona štitne žlijezde. Hipertireoza može biti praćena uvećanjem štitne žlijezde, a može biti i uobičajene veličine. Hipertireoza može ubrzati tjelesni metabolizam, uzrokujući nenamjeran gubitak težine i brze ili nepravilne otkucaje srca.
Važna je nasljedna komponenta, a stres u bilo kojem obliku često je faktor za nastanak bolesti. Zbog mehanizma negativne povratne sprege TSH je nizak ili ispod granice detekcije. Uzroci hipertireoze mogu biti Basedowljeva ili Gravesova bolest, koja je najčešći uzrok. To je autoimunosna bolest pri kojoj se stvaraju antitijela na TSH-receptore folikularnih stanica štitnjače.
Hipertireoza može uzrokovati širok spektar simptoma, uključujući sljedeće:
- Nenamjeran gubitak težine, čak i kada apetit i unos hrane ostaju isti ili se povećavaju
- Ubrzani rad srca (tahikardija), često više od 100 otkucaja u minuti
- Nepravilan rad srca (aritmija)
- Osjećaj lupanja u grudima (palpitacije)
- Pojačan apetit
- Nervoza, anksioznost i razdražljivost
- Tremor, obično blagi tremor u rukama i prstima
- Znojenje
- Promjene u obrascima menstruacije
- Povećana osjetljivost na toplinu
- Promjena navika u radu crijeva, posebno češća pražnjenja crijeva
- Povećana štitna žlijezda (guša), koja se može pojaviti kao otok na dnu vrata
- Umor i slabost mišića
- Poteškoće sa spavanjem
- Tanka koža
- Lomljiva kosa
Starije odrasle osobe obično nemaju simptome ili su vrlo blagi, kao što su ubrzan rad srca, netolerancija na toplotu i sklonost da se osjećaju umorno u normalnim aktivnostima.
HIPOTIREOZA
Hipotireoza se pojavljuje kad su stvaranje i lučenje hormona štitnjače smanjeni. Zbog mehanizma negativne povratne sprege dolazi do porasta TSH-a.
Uzroci primarne hipotireoze mogu biti:
1. Manjak joda u hrani što uzrokuje endemsku gušu. U hrani ima obično dovoljno joda, osim u krajevima, gdje je tlo siromašno jodom. Obično je povećan T3.
2. Hashimotov tireoiditis,autoimunosna bolest u kojoj propada tkivo štitnjače zbog prisutnosti antitireoidnih antitijela
3. Subakutni i postpartalni tireoiditis.
4.Uklanjanje štitnjače hirurišim putem ili s radioaktivnim jodom.
5. Poremećaji u sintezi i djelovanju hormona štitnjače koji uzrokuju konatalnu hipotireozu u novorođenčadi.
Znakovi i simptomi hipotireoze variraju u zavisnosti od težine nedostatka hormona. Međutim, općenito, problemi koje možete imati će se razvijati postepeno i često tokom nekoliko godina. U početku možda nećete primijetiti simptome hipotireoze, kao što su umor i debljanje, ili ćete ih jednostavno pripisati dobi. Međutim, kako se vaš metabolizam usporava, možda ćete imati očiglednije znakove i simptome.
Znakovi i simptomi hipotireoze mogu uključivati:
- Umor
- Povećana osjetljivost na hladnoću
- Zatvor
- Suha koža
- Dobivanje na težini
- Otečeno lice
- Promuklost
- Mišićna slabost
- Visok nivo holesterola u krvi
- Bol u mišićima, osjetljivost i ukočenost
- Bol u zglobovima, ukočenost ili otok
- Neredovne ili obilnije menstruacije nego inače
- Stanje kose
- Smanjen broj otkucaja srca
- Depresija
- Oštećenje pamćenja
Kada se hipotireoza ne liječi, znakovi i simptomi mogu postupno postati jači. Stalna stimulacija štitne žlijezde da oslobađa više hormona može uzrokovati njeno povećanje (gušavost).
Hašimotova bolest(Hashimotov tireoiditis)
Hašimotova bolest je stanje u kojem imuni sistem napada štitnu žlijezdu, malu žlijezdu koja se nalazi u dnu vrata, ispod Adamove jabuke. Štitna žlijezda je dio endokrinog sistema, koji proizvodi hormone koji koordiniraju mnoge tjelesne funkcije.
Upala Hashimotoove bolesti, također poznata kao hronični limfocitni tiroiditis, često uzrokuje neaktivnost štitne žlijezde (hipotireoza). Hashimotova bolest je najčešći uzrok hipotireoze. Uglavnom pogađa žene srednjih godina, ali se može javiti i kod muškaraca i žena bilo koje dobi i djece.
Hashimotova bolest obično polahko napreduje tokom godina i uzrokuje hronično oštećenje štitnjače, što dovodi do smanjenja nivoa tiroidnih hormona u krvi. Znakovi i simptomi su uglavnom oni kao kod neaktivne štitne žlijezde (hipotireoza).
Doktori procjenjuju funkciju štitne žlijezde kako bi pomogli u otkrivanju ove bolesti. Liječenje Hashimoto bolesti zamjenom hormona štitnjače općenito je jednostavno i efikasno.